Column | John van der Pauw | Nieuwbouw zorgt voor meer betaalbaarheid

Woningzoekenden met anderhalf modaal en meer hadden in 2024 wekelijks gemiddeld veel meer keus dan woningzoekende met een inkomen tot modaal. Het aanbod van sociale huurwoningen  in de eerste maand twee manden van 2025 geeft hoop voor woningzoekenden met een inkomen tot € 60.000. Nieuwbouw zorgt voor meer aanbod. De huidige coalitie wil meer nieuwe betaalbare woningen laten bouwen. Zo gloort er licht aan de horizon voor Almeerse woningzoekenden met een inkomen tot anderhalf modaal.

Aanbod
Almeerse woningzoekenden kunnen het aanbod van woningen onder meer vinden op Funda en op WoningNet. Funda biedt huur- en koopwoningen aan voor wie € 60.000 en meer verdient. WoningNet maakt wekelijks het schaarse betaalbare woningaanbod bekend voor woningzoekenden met een wat lager inkomen.

Weinig betaalbare woningen
Zowel in de huur-, als in de koopsector is het Almeerse betaalbare aanbod erg schaars. In 2024 bood WoningNet de woningzoekende met een inkomen tot anderhalf modaal wekelijks gemiddeld 20 woningen. Woningzoekenden met een hoger inkomen konden vorig jaar wekelijks kiezen uit gemiddeld 1.045 woningen.

Effect betaalbare nieuwbouw groot
In de maand januari 2024 heeft WoningNet in twee weken veel meer betaalbare woningen aangeboden dan gebruikelijk in 2024. Het aanbod van 306 huurwoningen bestond die maand zelfs uit 128 nieuwe sociale huurwoningen.
In februari bleek dat ook nieuwe betaalbare koopwoningen het aanbod behoorlijke vergroten. In de tweede maand van 2025 waren op Funda 38 koopwoningen met een prijs tot € 250.000 te vinden. Dat was in 2024 gemiddeld slechts 1 per week.
Dat aanbod maakt een ding duidelijk. Hoe meer betaalbare nieuwbouw, hoe meer woningzoekenden met een inkomen tot anderhalf modaal een betaalbaar dak boven het hoofd kunnen vinden.

Trendbreuk nieuw college
Vorig jaar is de VVD uit het college gestapt. Het nieuwe college heeft duidelijk afscheid genomen van het liberale woonbeleid ‘Thuis in Almere’ van wethouder Julius Lindenbergh. Wethouder volkshuisvesting Paul Tang heeft de opdracht aanvaardt om te zorgen voor een trendbreuk. Nieuwe projecten zullen voor minsten 40 procent uit sociale huur en voor 40 procent uit betaalbare andere woningen moeten bestaan. Zo verwacht deze coalitie dat er in Almere over een paar jaar weer een thuis is voor iedereen. En niet alleen voor wie minstens € 60.000 verdient.

Corporaties blij
In maart hebben de sociale verhuurders duidelijk gemaakt dat zij blij zijn met de nieuwe wind die door de Almeerse volkshuisvesting waait. De corporaties zouden graag zien dat die nieuwe wind zal blijven waaien. Het doel is om in Almere iedereen een betaalbaar thuis te bieden.

John van der Pauw

Geschreven door