Het Nautilus College, locatie Lierstraat, doet dit jaar enthousiast mee aan de E-waste Race Almere. Dit leerzame en interactieve project laat scholieren op een speelse manier kennismaken met het belang van recycling van elektronisch afval.
Gedurende vier weken gaan verschillende teams van scholen uit Almere de strijd met elkaar aan. Het doel: zoveel mogelijk elektronisch afval inzamelen. De groep met de hoogste score, berekend op basis van het ingezamelde afval per leerling, wint een bijzondere hoofdprijs: een volledig verzorgde schoolreis voor de hele groep.
Voor het Nautilus College is deelname extra bijzonder. De school biedt voortgezet speciaal onderwijs aan leerlingen met onder andere een autismespectrumstoornis (ASS). Voor veel van deze leerlingen is het niet vanzelfsprekend om langs de deuren te gaan om e-waste op te halen. Sociale interactie, onverwachte situaties en het aanspreken van onbekenden kunnen namelijk voor spanning zorgen. Toch laten zij zich niet tegenhouden. “Het is voor onze leerlingen best spannend om op mensen af te stappen, maar hun motivatie is enorm,” aldus een betrokken docent. “Ze willen echt hun steentje bijdragen.”
Om de leerlingen hierbij te ondersteunen, wordt het proces stap voor stap begeleid. Zo oefenen zij vooraf in de klas met gesprekken aan de deur en worden er duidelijke afspraken gemaakt over hoe zij veilig en zelfverzekerd op pad kunnen gaan. Ook wordt er gewerkt in kleine groepjes, zodat leerlingen elkaar kunnen helpen en ondersteunen. Deze aanpak zorgt niet alleen voor meer zelfvertrouwen, maar maakt de activiteit ook overzichtelijker en minder stressvol.
Daarnaast biedt het project waardevolle leermomenten die verder gaan dan alleen recyclen. Leerlingen ontwikkelen sociale vaardigheden, leren plannen en samenwerken, en ervaren hoe het is om actief bij te dragen aan hun omgeving. Voor veel leerlingen is het een overwinning op zich om daadwerkelijk aan te bellen en hun verhaal te doen.
Wat extra opvalt, is het enthousiasme waarmee de leerlingen zich inzetten. Ondanks de uitdagingen zijn zij vastberaden om zoveel mogelijk elektronisch afval in te zamelen. Sommigen bedenken zelfs creatieve manieren om mensen te bereiken, zoals het maken van posters of het inschakelen van familie en buren. Het gevoel dat zij écht iets goeds doen voor het milieu werkt daarbij sterk motiverend.
De deelname aan de E-waste Race laat zien dat, met de juiste begeleiding en motivatie, leerlingen in het speciaal onderwijs grote stappen kunnen zetten. Het project draagt niet alleen bij aan een duurzamere wereld, maar ook aan het zelfvertrouwen en de persoonlijke groei van de leerlingen.
De school doet mee met twee klassen: die van Timon Straatsma en Roy Meurs. Beide groepen zijn fanatiek van start gegaan en zetten zich volop in om zoveel mogelijk elektronisch afval te verzamelen.
Met hun inzet bewijzen de leerlingen dat ook kleine stappen een groot verschil kunnen maken.
Foto’s van werk door leerlingen van het college gemaakt.






