De zoektocht van alleenstaanden naar een betaalbare huurwoning in Almere

De 38-jarige Piet Poort* is alleenstaand en woont nog thuis bij zijn ouders. Hij blijkt niet de enige alleenstaande die langjarig naar een woning zoekt. Zouden de spelregels voor het verdelen van schaarse sociale huurwoningen alleenstaanden op achterstand zetten?

Piet Poort verdient als postbode per uur een paar dubbeltjes meer dan het minimumloon. Vanwege dat inkomen is Piet aangewezen op een sociale huurwoning met een prijs tot € 713,02. Met een 8-jarige inschrijving bij WoningNet valt hij steeds ruim buiten de boot. Het wekelijkse aanbod van ruim 1.300 koopwoningen en ruim 150 huurwoningen is voor Piet onbetaalbaar.

Voor een alleenstaande Almeerse van 30 jaar staat intussen als 13 jaar ingeschreven als woningzoekende. Als zij reageert blijkt dat ze nooit bij de eerste 200 gegadigden hoort. De vrouw wordt daar heel droevig van.

WoningNet heeft niet iedere week een betaalbare sociale huurwoning waar Piet Poort op kan reageren. Er zijn weken met uitsluitend aanbod dat te duur is of voor doelgroepen waar Piet niet bij hoort: jongeren, studenten en senioren. Jongeren tot 21 jaar lijken meer kans en een kortere wachttijd te hebben op een sociale huurwoning in Almere. Piet is 38 jaar en woningen voor jongeren gaan aan zijn neus voorbij.

Als er wel woningen op WoningNet voor Piet verschijnen is hij de 3de kandidaat van 19 gegadigden. Een dag later staat hij op plek 344 van de 1.766 kandidaat huurders. Bij een 2-kamerappertement is Piet dan al gezakt naar de 304de kandidaat van 1.303 gewillige huurders. Bij zijn andere optie eindigt Piet als nummer 551 van de 2.862 huurders.

De kans van een alleenstaande woningzoekende uit Almere op een huurcontract voor een sociale huurwoning lijkt bijzonder klein. Volgens de voorrangsregels hebben gezinnen met een of meer kinderen vaak voorrang. Het aanbod voor ouderen die grotere woning willen verruilen voor een kleinere maakt de spoeling voor alleenstaanden zonder een dak boven het hoofd nog eens extra klein.

Piets kans op succes blijkt marginaal met jaarlijks meer dan 20.000 actieve woningzoekenden en een aanbod van minder dan 1.500 sociale huurwoningen voor iedereen, inclusief de doelgroepen jongeren, studenten en senioren. Piet zal nog wel even bij zijn ouders thuis moeten wonen.

Almere heeft te weinig echt betaalbare sociale huurwoningen: 22,5 procent van de voorraad terwijl dat gemiddeld in Nederland 25,6 procent is. Dankzij de komende Wet versterking regie volkshuisvesting zal Almere het gat in de betaalbare voorraad serieus moeten dichten met nieuwbouw. Het nieuwe coalitieakkoord met 35 procent sociale huur biedt op termijn  een beetje hoop voor Piet en andere lotgenoten.


John van der Pauw

* De werkelijke naam van Piet Poort is bekend bij de auteur van dit stuk.

Geschreven door