Een bijzondere natuurfoto van een fuut die haar kuikens voedt met een Amerikaanse rivierkreeft heeft de hoofdprijs gewonnen van de tweede editie van de Almeerse fotowedstrijd Oog voor Water. De winnende foto is gemaakt door Peter van de Beld.
De foto laat zien hoe de natuur zelf vertelt wat er speelt in en rond het water. Hoewel het tafereel op het eerste gezicht aandoenlijk oogt, heeft het prooidier in de snavel van de fuut een grotere betekenis. De Amerikaanse rivierkreeft is een invasieve exoot die in Nederland grote schade veroorzaakt aan de waternatuur.
De kreeften eten waterplanten, woelen de bodem om en maken het water troebel. Daardoor verdwijnen leefgebieden van inheemse vissen en amfibieën. Ook graven ze gangen in oevers en waterbodems, waardoor de stabiliteit van oevers onder druk kan komen te staan. Futen behoren, samen met onder meer snoeken, blauwe reigers en otters, tot de natuurlijke vijanden van de Amerikaanse rivierkreeft.
De fotowedstrijd Oog voor Water maakt deel uit van het project Almere Meet Water. Met de wedstrijd willen de organisatoren Almeerders bewust maken van de kwaliteit van het water in hun stad en laten zien dat planten en dieren belangrijke signalen afgeven over de gezondheid van het watersysteem.
Naast de winnende foto van Peter van de Beld vielen ook Marleen Hemminga en Rob Abcouwer in de prijzen. Hemminga maakte een foto van een meerkoet die broedt op een nest van takjes én zwerfafval. Abcouwer legde een libelle vast naast een weggegooid blikje. Ook deze foto’s laten zien hoe natuur en mens elkaar in de Almeerse wateren ontmoeten.
Bron: Stad en Natuur
Foto: Peter van de Beld




